iranphe.irآیا چاقی موضعی درمان دارد؟

میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 

 

آیا چاقی موضعی درمان دارد؟

در جامعه امروزی افراد زیادی هستند که از چاقی های موضعی رنج می برند و در آنها تجمع چربی در یک قسمت از بدن از مشکلات رایج است. بیشتر آنها از این مسئله شاکی هستند که سایز قسمت فوقانی بدن آنها با سایز قسمت پایینی سازگار نیست. چاقی شکمی نسبت به سایر چاقی های موضعی (مثل چاقی ران،باسن و ...) شایع ترین شکایت مراجعان است.

افراد مبتلا به چاقی موضعی شکم به 2 دسته تقسیم می شوند:

1-افراد دارای اضافه وزن

2-افراد بدون اضافه وزن ولی دارای شکم بزرگ.

دکتر بیتا پاک طینت در مقاله زیر سعی کرده، تمام بایدها و نبایدهایی را که باید برای درمان چاقی موضعی تان بدانید در اختیارتان قرار دهد.

بررسی علل چاقی موضعی

بررسی علل چاقی موضعی مهم ترین اقدام در برخورد با بیمار است.

استفاده از دستگاه رادیوفرکائنسی یا RF

رشته های کلاژن والاستین موجود در پوست به طور مداوم جایگزین شده و رشته های قدیمی در حال نوسازی بوده و با کلاژن والاستین جدید جایگزین می شوند. کاهش فعالیت سلول های فیبروبلاست در ساخت کلاژن والاستین و در نتیجه کمتر شدن میزان نوسازی این رشته ها منجر به بروز روند پیری پوست در صورت و افتادگی آن در شکم، سینه و بازو می شود،بنابراین برای رفع این مشکل باید سلول های فیبروبلاست را دوباره فعال کرد تا تولید کلاژن والاستین افزایش یابد.

1-برای رفع شلی پوست می توان با استفاده از امواج دوقطبی رادیوفرکائنس و با ایجاد حرارت درونی تا سطح مورد نظر سبب ایجاد انقباضات کلاژنی شده که این انقباضات باعث کاهش سایز رشته های کلاژن و در نتیجه جمع شدن، استحکام و کشیدگی در پوست شکم می شود. اثر دیگر RF،تحریک سلول های فیبروبلاست برای ساخت کلاژن و نوسازی رشته های الاستین است. میزان تحریک بسیار ماندگار و اثر آن بر استحکام شکم دائمی است.

2-اگر علت چاقی موضعی در لایه چربی زیر پوست و سلولیت باشد،می توان با ترکیب اندرمولوژی (Rolling & Palpating) سبب افزایش جریان خون در مویرگ های پیرامون بافت سلولیت شد.اکسیژن رسانی سبب تحریک لیپولیز و افزایش متابولیسم سلول های چربی و کاهش توده چربی درون سلولی می شود. همچنین با امواج تک قطبی رادیوفرکائنسی نیز می توان سبب افزایش متابولیسم از طریق اکسیژن رسانی در بافت چربی و باعث کوچک شدن اندازه سلول های چربی و افزایش در ناژ لنفی و لیپولیز چربی ها شد.

برای رفع سایر موارد می توان از روش های ترکیبی به همراه جراحی سود برد.

3-اگر مشکل فرد در قسمت ماهیچه های دیواره شکم و همچنین شلی عضلات و افتادگی شکم باشد از طریق ورزش یا روش های جراحی می توان برای رفع آن اقدام کرد.

4-چربی احشایی را می توان با رژیم غذایی و ورزش کوچک تر کرد.

5-بخش چربی مرتبط با احشای شکم قابل تغییر نبوده یا اینکه روش های متداول اثری برآن ندارد.

چاقی موضعی و علل ایجاد آن

چاقی موضعی در شکم به دلیل نامناسب بودن یک یا چند مورد از لایه های چربی موجود در شکم ایجاد می شود:

1-پوست:شلی و افتادگی پوست شکم همراه با ترک های پوست

2-لایه چربی پوست و سلولیت:شکل برآمدگی شکم بخصوص در زیر شکم ناشی از آن است.

3-لایه چربی های احشایی:در لایه عمقی پشت عضلات و اطراف دیواره های شکم و چربی ذخیره می شود. چربی احشایی به میزان اضافه وزن و کالری مصرفی وابسته است.

4-ماهیچه های دیواره شکم:تجمع چربی در ماهیچه های مسئول جمع نگه داشتن شکم و پهلوها

5-احشای شکم(معده،روده ها):اندام های درون حفره شکم سبب بزرگی شکم و پهلوها و ایجاد چاقی موضعی می شوند.


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

مطالب تصادفی از سایت

در خبرنامه ما عضو شوید

دکتر حمید قاسمی

iranphe for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with iranphe.ir.